Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Wałbrzych
Jak obronić się przed napastnikiem?

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
To nieprawda, że najlepszą metodą obrony jest ucieczka. Nie jest prawdą również powtarzany mit, że za obronę własną idzie się do więzienia. Jak się bronić skutecznie i nie zmienić się przy tym z ofiary w napastnika?
Jak obronić się przed napastnikiem?

Media donoszą o przypadkach postawienia zarzutów ofierze napaści, która broniąc się, zrobiła krzywdę agresorowi. Dlaczego sądzi się ofiary? To zależy od prawa – w różnych krajach obowiązują różne przepisy dotyczące narzędzi do samoobrony oraz prawa do obrony własnej. Jak to wygląda w Polsce?

Obrona konieczna i jej granice

Ofiara ma prawo bronić się i „siłę siłą odeprzeć”. Każdy atak może zostać odparty – musi on być jednak bezpośredni i rzeczywisty. Co to znaczy? Wyobraź sobie, że późnym wieczorem w parku spaceruje kobieta z psem. Za nią biegnie mężczyzna i kiedy zbliża się do kobiety, ona wyjmuje paralizator i razi go prądem. Okazuje się jednak, że nie był to napastnik, tylko sportowiec, który wybrał się na wieczorny trening biegowy. Wcale nie chciał zaatakować kobiety, ona jednak się przestraszyła i zastosowała środek do obrony własnej. W takim przypadku kobietę może czekać odpowiedzialność karna.

Granice obrony koniecznej nie są jednoznacznie określone przez prawo. Sąd rozpatruje każdy przypadek przekroczenia granic indywidualnie, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności i stan psychiczny ofiary. Może się zdarzyć, że zostanie ona uniewinniona lub zastosowana kara będzie bardzo łagodna. Aby zrozumieć sens granic obrony koniecznej, możemy przyjąć, że ofiara powinna zaprzestać stosowania środków samoobrony w momencie, kiedy napastnik wycofał się lub nie jest już w stanie atakować.

Legalne środki do samoobrony

To nieprawda, że paralizator to śmiertelna broń, a gaz pieprzowy można kupić tylko mając pozwolenie. Do legalnych środków do obrony własnej należą m.in. gazy pieprzowe, paralizatory, pałki teleskopowe czy kubotany. Aby kupić takie narzędzie, wystarczy w większości przypadków mieć ukończone 18 lat. Pamiętaj jednak, że nie we wszystkich krajach obowiązują przepisy takie jak w Polsce – jeśli wyjeżdżasz za granicę upewnij się, że środek do samoobrony, który posiadasz, jest legalny także w danym państwie.

Niedozwolone środki samoobrony

Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, kastet jest w Polsce dostępny jedynie po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia i tylko w celach kolekcjonerskich – za użycie kastetu do samoobrony lub w bójce grozi odpowiedzialność karna. Kastet jest definiowany przez ustawę jako broń, dlatego na jego zakup trzeba pozyskać pozwolenie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, odwiedź portal http://kastety.blog.pl/. Nielegalne są także narzędzia dopuszczalne w ustawie, jeśli ich budowa uległa modyfikacji – na przykład dodano elementy zwiększające obrażenia po zadaniu ciosu.


MR



o © 2007 - 2024 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl
Dzisiaj
Sobota 20 kwietnia 2024
Imieniny
Agnieszki, Amalii, Czecha

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl