
Korzyści wazektomii
Wazektomia to najskuteczniejsza metoda antykoncepcyjna dla mężczyzn. Poniżej przedstawiamy główne korzyści tego zabiegu:
● Trwała antykoncepcja
Wazektomia jest praktycznie nieodwracalnym zabiegiem, który zapewnia trwałe i skuteczne unieruchomienie plemników. To ostateczne rozwiązanie dla panów, którzy nie planują mieć dzieci w przyszłości.
● Bezpieczeństwo
Zabieg wazektomii jest bezpiecznym procederem medycznym. Choć jak każdy zabieg wiąże się z pewnym ryzykiem, wazektomia jest jednak rutynowym zabiegiem, który wiąże się z bardzo niskim ryzykiem powikłań.
● Wygoda
Po wazektomii nie ma potrzeby pamiętania o codziennym stosowaniu środków antykoncepcyjnych czy kupowaniu prezerwatyw – to szczególnie korzystne dla związków, które nie chcą mieć już dzieci lub u których partnerka nie może stosować innych metod antykoncepcji, np. doustnych środków hormonalnych.
Wazektomia to stosunkowo prosty i bezbolesny zabieg, który trwa około 25-35 minut. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Istnieje możliwość wykonania wazektomii bez użycia skalpela – to zdecydowanie najnowocześniejsza metoda tego zabiegu, daje największe szanse na powodzenie tzw. rewazektomii w przyszłości.
Podobnie jak każdy inny medyczny zabieg, wazektomia może powodować pewne efekty uboczne. Jednakże są one zwykle niewielkie i chwilowe – wiążą się głównie z miejscowymi obrzękami, krwiakami i bólem.
Najczęstsze pytania dotyczące zabiegu
Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące wazektomii:
Czy wazektomia jest zabiegiem odwracalnym?
Rewazektomia to sposób odwrócenia wazektomii, który polega na wycięciu blokady nasieniowodów lub ponownym ich połączeniu. Skuteczność rewazektomii może się różnić i nie zawsze prowadzić do przywrócenia płodności. Szczególnie warto pamiętać, że powodzenie rewazektomii maleje wraz z upływem czasu od pierwotnego zabiegu wazektomii.
Czy wazektomia wpływa na życie seksualne?
Wazektomia nie ma wpływu na zdolność uprawiania seksu ani jakość życia seksualnego oraz nie obniża libido. Po zabiegu nie występuje zmiana w wyglądzie, konsystencji i objętości nasienia, ponieważ większość ejakulatu pochodzi z gruczołów płciowych, a nie z nasieniowodów.
Czy wazektomia zapewnia ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?
Nie, zabieg wazektomii nie chroni przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową, dlatego nadal ważne jest, aby zadbać o korzystanie z prezerwatyw w celu ochrony przed zagrożeniami związanymi z utrzymywaniem kontaktów seksualnych z wieloma partnerkami.
Jak długo trwa obserwacja po wykonanej wazektomii?
Po zakończonym zabiegu wazektomii będziesz musiał pozostać w placówce na krótkiej (około kilkudziesięciominutowej) obserwacji. Jeżeli Twój stan nie będzie budził żadnych zastrzeżeń urologa, jeszcze tego samego dnia samodzielnie wrócisz do domu swoim autem.
Przed podjęciem decyzji o wazektomii zawsze należy skonsultować się z lekarzem specjalistą urologiem, aby omówić wszystkie wątpliwości i pytania. Pamiętaj, że wazektomia jest decyzją osobistą i powinna być podejmowana z pełnym zrozumieniem konsekwencji.
Zastanawiasz się nad wazektomią? Należy pamiętać, że planując leczenie urologiczne, ważne jest wybranie kliniki o bogatym doświadczeniu oraz sprawdzonej renomie. Panowie z Wałbrzycha i okolic chętnie korzystają z usług medycznych specjalistów z jeleniogórskiego Gabinetu Zabiegowego PLUS, który oddalony jest od Wałbrzycha tylko kilkadziesiąt minut jazdy autem. Więcej informacji dotyczących wazektomii pod linkiem: https://www.gabinet-plus.pl/wazektomia-walbrzych